I 17 år har Sultan stået for at skabe fællesskab i Ladegårdsparken i Holbæk, hvor hun egenhændigt har drevet en cafe for boligområdets ensomme beboere.

Hver dag slår Sultan Akyol dørene op til Humørklubben i Holbæk, som hun i  snart 17 år har drevet for beboerne i Ladegårdsparken. 

Hun åbner ved frokostkosttid med kaffe og nybagt brød, og hun lukker først igen klokken 21, når de sidste beboere har spist hendes hjemmelavet aftensmad og forladt lokalet. 

Sultan er blot én af knap 300.000 beboere, som bruger deres fritid på at engagere sig i deres boligområde.

”For 16 år siden savede jeg et fællesskab, så jeg søgte om at få et lokale til at mødes med alle mine naboer. Siden da har jeg stået for alting selv, både klargøring, madlavning, arrangementer og rengøring. Min løn er at se mine naboer være glade. Så bruger jeg gerne hele min dag her. Humørklubben er ikke ’mit andet hjem’ – det er mit første hjem. Min bolig sover jeg bare i.”