En nedlagt landsbyskole er skiftet ud med en lejlighed med to rum. Det tog fem år at sortere et helt livs minder. Rådet til andre lyder: Ryd op i god tid.

Hun drøner hen over gårdspladsen i en enorm havetraktor. Abelone Glahn prøver at komme ukrudtet til livs. Hun har hverken kræfter eller tålmodighed til at gribe lugejernet og bruge en dag på at rense pladsen. Men den store maskine slynger sten så hårdt ind i husets ruder, at to af dem smadrer. Pludselig ved hun, at det er på tide at flytte til et mindre sted.

”Vores kræfter var blevet mindre, alle børnene var flyttet til København og vi ville gerne se dem mere,” siger Abelone Glahn, der er selvstændig journalist og forfatter. Sammen med sin mand, musikeren Peter Abrahamsen, boede hun på en nedlagt landsbyskole på Falster i mere end tyve år. Parret havde 600 kvadratmeter hus, der skulle holdes, og en grund på hele 3000 kvadratmeter.

”Vi kunne ikke sige til børnene, at vi desværre ikke kunne se dem, fordi vi skulle male vinduer eller luge gårdspladsen,” uddyber Abelone Glahn. Efter episoden med havetraktoren gik hun i gang med at overtale sin mand til at skille sig af med det store hus.

”Du pressede meget på,” smiler Peter Abrahamsen, mens han skænker kaffe og anretter wienerbrød på porcelæn. Vi sætter os ved et lille bord i parrets to værelses lejlighed, der ligger i Hellerup i udkanten af København. Her har de boet i et år, og udsynet til den lille have er afgørende for, at de landede lige præcis her.

Flyt, når børnene flytter hjemmefra

”I tyve år har Peter siddet på en stol i sol hver dag, så terrassen var nødvendig, og samtlige af vores børnebørn bor et kvarter herfra på cykel,” siger Abelone Glahn, der aldrig havde drømt om, at de skulle bo i en to værelses lejlighed. Og det tog da også hele fem år at få sorteret et helt livs ting.

”Det tog fem år, fordi vi ikke havde sorteret løbende livet igennem. Sæt en kasse i gangen og læg løbende de ting i, som du ikke vil beholde. Når du har sorteret én gang, går det meget hurtigere, når du en dag skal flytte,” anbefaler hun og henviser til sin bog Skal du ta’ det hele med dig? Den rummer gode råd til, hvordan man flytter fra stort til småt. Et råd lyder, at man bør gå i gang med flytningen kort tid efter, at børnene er fløjet fra reden.

”Gå i gang med den forberedende oprydning, når du har vænnet dig til, at børnene er flyttet. Du skal have et andet liv nu, og børnene bør hente deres egne ting,” siger Abelone Glahn, der selv måtte gå igennem kassevis af børnenes ting, da flytningen stod for døren.

Sorg i årevis efter flytning

”Jo ældre vi bliver, jo mere uoverskueligt bliver det at flytte,” siger hun, og tilføjer, at risikoen for ensomhed også bliver større, jo senere man flytter. Det kræver kræfter at skabe et nyt socialt liv. Og så skal man huske, at oprydningen er en sorgproces, der tager tid.

”Jeg talte med en kvinde, der sagde, at hun stadig var i granatchok her tre år efter, hun var flyttet. Hendes hus blev solgt på en uge, og hun skulle være ude måneden efter.”

Peter Abrahamsen mærkede også sorgen på egen krop, da parret gik i gang med at forberede flytningen. Hjemmet havde fungeret som både bolig og arbejdsplads, og der var ikke plads til alle musikinstrumenterne det nye sted. Han måtte også tage afsked med en sidebygning på 100 kvadratmeter, som han gennem de sidste 15 år havde brugt til at afholde ”dagligstuekoncerter” sammen med musikere fra hele landet.

”Jeg var glad for at bo på Falster, og det har taget mig over et år at blive glad for at bo her,” siger han. Abelone Glahn måtte tage afsked med et rummeligt kontor, hvor hun drev sin egen forlagsvirksomhed og gemte store mængder bøger. Til sammen havde parret samlet 3.400 bøger sammen gennem et langt liv.

”Vi beholdt dem, vi ikke har læst endnu og dem, vi gerne vil læse ti gange mere, og det betød meget for mig, at resten ikke blev kørt på lossepladsen,” siger Abelone Glahn, der var heldig at få afsat bøger til kulturhuset Vartov i indre by og til Storstrøm Fængsel, der ligger på Falster.

Tingene definerer dig ikke

”Har du ikke plads til en bestemt bog, kan du som regel låne den på biblioteket eller købe den brugt, hvis du får brug for den på et senere tidspunkt. Det svære er at finde nichebøgerne igen,” mener Abelone Glahn.

En samling koncertplakater og guldplader blev Rockmuseet i Roskilde glade for, og ellers brugte parret oceaner af tid på at holde loppemarked. Sociale medier kommer man også langt med, lyder anbefalingen fra Abelone Glahn, der selv har solgt gamle møbler og arvestykker på Facebook og Instagram.

”Det er sjovt, når man bagefter kommer ud i andres hjem og så ser, at der står en gammel vase, der før stod bagest i mit eget skab. Nu har den ærespladsen,” siger hun og anbefaler, at man bruger ”brandøvelsen,” når det er svært at sortere de ting, der er større end bøger. Øvelsen går ud på, at man hver især må vælge de tre ting, man ville tage med sig, hvis der var brand.

Selvom det kan være sorgfuldt at sortere et helt liv ned i kasser, skal man huske, at det bare er ting.

”Selvom det hele brændte, er du stadig dig. Det er ikke tingene, der definerer dig. Ellers har du et problem og bør gentænke, hvem du er uden dine ting,” slutter Abelone Glahn.