På Konvalvej i Aalborg lever man længe. Den ældste beboer har rundet 102 år.
”Luften er god her. Vi kommer hinanden ved. Her er slet og ret dejligt. Når man flytter ind her, bliver man boende,” siger Lise Thomasen. Selv er hun 84 år og har boet i Vivaboligs afdeling 5 siden 1975. ”Naturen er tæt på. Og det er Aalborg også,” tilføjer Lissy Christensen, der er 78 år og har boet i afdelingen siden 1983. I de henholdsvis 44 og 36 år, Lise og Lissy har boet i afdelingen på Konvalvej, har de igennem deres husleje indbetalt mange penge til Landsbyggefonden.
Den 3. maj om eftermiddagen står Lise og Lissy foran afdelingens høje hus. De afventer fint besøg. Socialdemokratiets statsministerkandidat, Mette Frederiksen, kommer forbi for at besigtige afdelingens høje hus. Og træt ser det ud, det høje grå hus i otte etager, der er bygget i 1957. Nogle få steder har man tidligere forsøgt at lægge lidt farve på byggeriet. Det er snart skallet af. Frostsprængninger har også hist og her hullet gavle og facader. De 32 boliger i højhuset på Konvalvej er blandt 60.000 almene boliger i Danmark på venteliste til at modtage støtte til nødvendige forbedringer fra Landsbyggefonden.

❝
Vi vil arbejde for, at Landsbyggefonden kan bruge så mange penge på renoveringsstøtte, at vi også fortsat har tidssvarende og billige almene boliger. Det er et af de vigtigste fundamenter i det danske velfærdssamfund.Mette Frederiksen, formand for Socialdemokratiet
Forebyggelse og klimabeskyttelse
Om der bliver penge til at få ny facade og få lavet andre forbedringer af højhuset på Konvalvej i Aalborg – og i givet fald hvornår – besluttes af et flertal i Folketinget i løbet af efteråret. ”Vi vil arbejde for, at Landsbyggefonden kan bruge så mange penge på renoveringsstøtte, at vi også fortsat har tidssvarende og billige almene boliger. Det er et af de vigtigste fundamenter i det danske velfærdssamfund. Takket være blandt andet Landsbyggefonden har vi rigtig gode almene boliger. Det er et rigtigt godt system, hvor alle bidrager igennem deres husleje. Og derfor skal alle naturligvis også kunne trække støtte,” siger Mette Frederiksen. ”Pengene skal ikke kun bruges i de mest udsatte boligområder. Det er vigtigt, at vi forebygger, at andre boligafdelinger bliver udsatte. Der skal blandt andet fjernes skimmelsvamp og varmeisoleres til gavn for varmeregningen og klimaet. Det er ikke kun vigtigt for den enkelte beboer. Det er vigtigt for hele samfundet,” siger den socialdemokratiske statsministerkandidat, der sidste år var med til at sikre, at pengene i Landsbyggefonden ikke blev brugt til andre formål, som der var lagt op til i regeringens forslag til den såkaldte ghettoplan. Det vil koste knap 17 milliarder kroner at gøre de 60.000 boliger, som står i kø til støtte fra Landsbyggefonden, tidssvarende.